Konspekt lekcji z nauczania zintegrowanego w kl. II. Temat: Skowronek zwiastunem wiosny
Cele lekcji.
Przewidywane osiągnięcia uczniów:
- Uczeń wyróżnia w utworze wydarzenia realne i fantastyczne.
- Uczeń potrafi wyszukać i prawidłowo czytać fragmenty tekstu sugerowane przez nauczyciela.
- Uczeń poznaje skowronka- zwiastuna wiosny, jego charakterystyczne cechy wyglądu, tryb życia, budowę gniazda i śpiew.
- Uczeń tworzy słowniczek wyrazów z cechami charakterystycznymi dla bohaterów utworu.
- Uczeń rozwiązuje zadania rozmaite z zastosowaniem czterech podstawowych działań arytmetycznych.
- Uczeń dokonuje obliczeń zegarowych i kalendarzowych.
Metody pracy:
- podające,
- poszukujące,
- ćwiczeń praktycznych
Formy pracy:
- zbiorowa,
- indywidualna
Środki dydaktyczne:
- podręcznik i karty pracy „Wesoła szkoła”,
- ilustracja ze skowronkiem,
- napisy do ilustracji,
- kaseta audio ze śpiewem ptaka,
- rysunek ze skowronkiem do kolorowania i redagowania zdań,
- kredki świecowe
Przebieg lekcji:
1. Czytanie „Baśni o pierwszym skowronku” z podziałem na rolę przez wytypowanie najlepiej czytających uczniów.
2. Wyodrębnianie głównych wydarzeń w baśni.
3. Wydarzenia realne i fantastyczne w utworze.
P. s. 112-113Głośne jednostkowe czytanie odpowiednich fragmentów tekstu.
4. Zestawienie ilustracji w podręczniku z tekstem baśni
- swobodne, wielozdaniowe wypowiedzi uczniów.
5. Skowronek- zwiastunem wiosny:
- cechy charakterystyczne wyglądu,
- tryb życia,
- budowa gniazda.
P. s. 111Wprowadzenie wiadomości przyrodniczych na gazetkę klasową.
6. Słuchanie nagrania głosu skowronka.
kaseta audioŚpiew skowronka i jego rola w utworze.
7. Cechy charakterystyczne bohaterów utworu.
Tworzenie przez uczniów słowniczka wyrazów.
Słowniczek:
[Dostojna Pani] [Chłop Jędrzej]
Dzieci indywidualnie nalepiają na tablicy kartoniki z odpowiednimi zwrotami, cechami i wyrażeniami. Zestawienie słowniczka utworzonego na tablicy z wyrazami zamieszczonymi w kartach pracy. Wybór i zapis wyrazów w ćwiczeniu.
K. 79 ćw.48. Wyrażanie własnego stosunku do postępowania bohaterów baśni.
9. Wyszukiwanie fragmentów tekstu świadczących o zmianie postępowania dumnej, dostojnej Pani.
P. s.111- 11210. Literacki i plastyczny obraz skowronka.
Twórcze próby literackie prowadzące do opisu ptaka. Indywidualne układanie i zapisywanie zdań.
Kolorowanie rysunku skowronka na podstawie fotografii zawieszonej na tablicy.
11. Rozwiązywanie zadań rozmaitych o skowronku i tematyce wiosennej z zastosowaniem czterech podstawowych działań arytmetycznych.
K. M. 5112. Obliczenia zegarowe i kalendarzowe na podstawie zadań tekstowych.
K. M. 52 13. Podsumowanie dnia pracy, samoocena i ocena nauczyciela.
14. Zadanie i objaśnienie pracy domowej.
K. 80ćw. 4 i 5 Mariola Rejmus